AYGM Kanal İstanbul Projesinin güzergahı kesinleşti

AYGM Kanal İstanbul Projesinin güzergahı kesinleşti

Dergi: 1363       Kategori: * YATIRIM       Yayınlanma Tarihi: 06/12/2017      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


AYGM Kanal İstanbul Projesinin güzergahı kesinleşti


Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) "Kanal İstanbul Projesi" ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.

Yatırımlar Dergisi'nin aldığı bilgiye göre; söz konusu proje için Çınar Mühendislik firmasınca hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunuldu. Bakanlık, raporu formata uygun buldu ve ÇED sürecini başlattı. Projeye ait Halkın Katılımı Toplantısı 21 Aralık 2017 günü yapılacak. Projenin ÇED başvuru dosyasında yapılan açıklamaya göre yapılan çalışmalar sonucunda 5 alternatif güzergâhtan en uygun güzergâh belirlendi. Buna göre, Marmara Denizi’ni Küçükçekmece Gölü’nden ayıran kıstaktan başlayarak, Sazlıdere Baraj Havzası boyunca devam eden ve sonrasında Sazlıbosna Köyü’nü geçerek Dursunköy’ün doğusuna ulaşıp Baklalı Köyü’nü geçtikten sonra Terkos Gölü’nün doğusunda Karadeniz’e ulaşan alternatif güzergâhın İstanbul Boğazı’na alternatif su yolu “Kanal İstanbul Projesi” için en uygun güzergâh olduğu belirlendi. Kanal güzergâhının yaklaşık 7 kilometrelik kısmı, Küçükçekmece sınırları içerisinde, yaklaşık 3.1 kilometrelik kısmı Avcılar sınırları içerisinde, yaklaşık 6.5 kilometrelik kısmı Başakşehir sınırları içerisinde ve kalan yaklaşık 28.6 kilometrelik kısmı ise Arnavutköy İlçesi sınırları içerisinde yer alacak.

60 milyar TL yatırımla hayata geçirilmesi planlanan Kanal İstanbul projesinin inşaat aşamasında yaklaşık 5 bin kişinin, işletme aşamasında ise yardımcı tesisler de dahil olmak üzere toplam bin kişinin çalışması öngörülüyor.

Mevcut durumda detay mühendislik çalışmaları devam eden yaklaşık 45 km uzunluğundaki Küçükçekmece Gölü - Sazlıdere Barajı - Terkos Gölü’nün doğusunu takip eden güzergâhın inşaatının 5 yılda tamamlanması ve bakımların yapılması kaydıyla ekonomik ömrünün 100 yıl olması öngörülüyor.

* Yatırımlar Dergisi 1331 (ÖA)AYGM Kanal İstanbul Projesinin güzergahı kesinleşti
GF Hakan Plastik


temsa
pfifner

EIF 2018

madenturkiye

Nükleer