Kastamonu Gökçeağaç Barajı ile 3 Bin Dekar Zirai Arazi Sulanacak

Kastamonu Gökçeağaç Barajı ile 3 Bin Dekar Zirai Arazi Sulanacak

Dergi: 1347       Kategori: İŞ DÜNYASI       Yayınlanma Tarihi: 11/08/2017      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


Kastamonu Gökçeağaç Barajı ile 3 Bin Dekar Zirai Arazi Sulanacak


DSİ Kastamonu’da yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kastamonu’da tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi ise su yapıları.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Kastamonu ilide nasibini alıyor.

Bu kapsamda çalışmaları hızla devam eden Kastamonu Gökçeağaç Barajında depolanacak su ile toplam 2 bin 90 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak. Baraj inşaatında gövde ve dolusavak sıyırma kazılarına başlandı, kondüvi kazısı tamamlandı, beton imalatı devam ediyor. Projede kalan; ulaşım yolları, memba ve mansap batardoları, kondüvi imalatları, enjeksiyon imalatları, kil çekirdekli kaya dolgu baraj gövdesi, su alma yapısı dolusavak, dipsavak, imalatları yapılacak.

Temelden yüksekliği 42,84 metre olan barajın tamamlanması ile,2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 2,05 milyon TL katkı sağlanması hedefleniyor. Projenin tamamlanması ile birlikte bölgede tarıma dayalı sanayi gelişecek olup buda bölge halkının sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine olanak sağlayacak ve refah düzeyini artıracak.Kastamonu Gökçeağaç Barajı ile 3 Bin Dekar Zirai Arazi Sulanacak
GF Hakan Plastik


temsa
pfifner

EIF 2018
road