Kırşehir Akpınar Neşet Ertaş Barajı İnşaatında Çalışmalar Aralıksız Devam Ediyor

Kırşehir Akpınar Neşet Ertaş Barajı İnşaatında Çalışmalar Aralıksız Devam Ediyor

Dergi: 1390       Kategori: * İŞ DÜNYASI       Yayınlanma Tarihi: 13/06/2018      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


Kırşehir Akpınar Neşet Ertaş Barajı İnşaatında Çalışmalar Aralıksız Devam Ediyor


DSİ Kırşehir’e yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kırşehir ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

 

 

 

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Kırşehir ilimizde nasibini aldı.

 

Çalışmaları devam eden Kırşehir-Akpınar Neşet Ertaş Barajı İnşaatının tamamlanması ile depolanacak su ile 2 bin 800 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak.

 

 

 

Sıyırma kazıları, kondüvi kazıları ve ENH hattı imalatları tamamlanan gölette kondüvi kemer beton, memba batardosu kazısı tamamlandı. Dolusavak kazı imalatları devam etmekte olup 2018 yılı içerisinde kondüvi beton imalatları, memba batardosu, enjeksiyon işleri dolusavak kazıları ile gövde dolgusunun kondüvi seviyesine kadar olan kısmı bitirilmesi hedefleniyor.

 

 

 

Projenin tamamlanması ile  2800 dekar arazi sulamaya açılacak bölge halkının sulu tarım yapması sağlanacak ekonomik olarak güçlenmelerine olanak sağlanacak. Yaklaşık 10 milyon TL maliyetli projede %25 fiziki gerçekleşme seviyesine ulaşıldı.

 

Temelden yüksekliği 50 metre olan Kırşehir-Akpınar Neşet Ertaş Barajının tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile dekar başına 500 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 1 400 000 TL katkı 70 kişiye de istihdam alanı sağlanması hedefleniyor.Kırşehir Akpınar Neşet Ertaş Barajı İnşaatında Çalışmalar Aralıksız Devam Ediyor
kotra

Topkapı


temsa


sukayıpkaçak

ıccı

breakbulk
pfifner

roadtunnel

eif

yapifuari