Kocaeli Karamürsel İhsaniye Barajı Sulama ve İçmesuyu Faydası Sağlayacak

Kocaeli Karamürsel İhsaniye Barajı Sulama ve İçmesuyu Faydası Sağlayacak

Dergi: 1360       Kategori: * İŞ DÜNYASI       Yayınlanma Tarihi: 14/11/2017      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


Kocaeli Karamürsel İhsaniye Barajı Sulama ve İçmesuyu Faydası Sağlayacak


DSİ Kocaeli’ne yaptığı yatırımlarla münbit toprakları suyla buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kocaeli’nde son dönemde yapılan su yapılarının artması gerek bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesine gerekse içme suyu temininde büyük rol oynuyor.

DSİ son 14 yılda Kocaeli’nde 1 baraj ve 2 gölet inşa etti. 25.520 dekar arazi sulamaya açılmış olup, böylece çiftçilere yıllık 28 milyon TL zirai gelir artışı sağlandı.7 adet derenin ıslahını tamamlandı. 5 yerleşim yeri ve 18.790 dekar tarım arazisi taşkından korundu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Kocaeli ilinin de nasibini almaktadır.

Bu kapsamda çalışmaları devam eden Kocaeli Karamürsel İhsaniye Barajının tamamlanması ile depolanacak su ile 20.240 dekar zirai arazi sulu tarıma kavuşacak olup aynı zamanda projenin tamamlanmasıyla yılda 15.26 hm3 su ile Karamürsel ve sahildeki tüm yerleşim birimlerinin içme suyu karşılanmış olacaktır.

Silindirle Sıkıştırılmış Beton (SSB) tipinde inşa edilen İhsaniye Barajının yüksekliğinin 69 metre olup, projede Kondüvi ve Batardo imalatları tamamlanmış olup projede gövde dolgusuna ve sulama yapısında çalışmalar devam etmektedir.

Projenin tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 23.540.450 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.Kocaeli Karamürsel İhsaniye Barajı Sulama ve İçmesuyu Faydası Sağlayacak
GF Hakan Plastik


temsa
pfifner

EIF 2018

madenturkiye