Mustafa Yolbulan: Hedef 2023'e kadar 18 bin kilometre demiryolu ağına ulaşmak

Mustafa Yolbulan: Hedef 2023'e kadar 18 bin kilometre demiryolu ağına ulaşmak

Dergi: 1480       Kategori: * İŞ DÜNYASI       Yayınlanma Tarihi: 26/03/2020      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


Mustafa Yolbulan: Hedef 2023'e kadar 18 bin kilometre demiryolu ağına ulaşmak


Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yolbulan, Erdoğan'ın 2023 hedefleri doğrultusunda başlattığı demiryolu çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Mustafa Yolbulan, yaptığı açıklamada, dünyada tren tekeri üretebilen 16 fabrikadan biri olduklarını belirterek, yakın bölge ülkeleri arasında da hem ray hem de tren tekerinin tek üreticisi konumunda bulunduklarını söyledi.

Hedef 2023'e kadar 18 bin kilometre demiryolu ağına ulaşmak
Yapılan büyük yatırımlarla Yüksek Hızlı Trenle (YHT) tanışan Türkiye, dünyada 8'inci, Avrupa'da ise 6'ncı YHT teknolojisi kullanan ülke konumuna yükseldi.

Planlanan çalışmalar tamamlandıkça demiryolu sektöründe uluslararası ve bölgesel çapta önemi büyük oranda artan, demiryolu taşımacılığının kalbi olma yolunda hızla ilerleyen Türkiye'de, 2023'e kadar 5 bin 509 kilometre daha yeni demiryolu hattının tamamlanmasıyla toplam hat uzunluğu 18 bin kilometreye ulaşacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde yola çıktıklarını ve demiryolu alanında büyük yatırımlar yaptıklarını anlatan Yolbulan, "Uluslararası standartlarda tren rayını yerli imkanlarımızla üretiyoruz. Yılda 450 bin ton ray, 200 bin adet demiryolu tekeri üretme kapasitemiz var. Ürettiğimiz 770 bin ton ray TCDD tarafından hızlı ve konvansiyonel hatlarımızda kullanıldı. Teknolojisi yoğun bir üründen bahsediyoruz. Demiryolu tekeri üretmek için kurduğumuz tesis Endüstri 4.0 felsefesiyle kurgulandı, robotlar çalışıyor ve tamamen otomatik sistemler bulunuyor. Kalite konusunda dünyanın yetkili bütün kurumlarından testler yapılarak sertifikalar alındı." diye konuştu.

150 bin adet demiryolu tekerini de ihraç eder hale geleceğiz
Yolbulan, Türkiye'nin 2023 hedeflerine milli ve yerli üretimlerle katkı vermeye çalıştıklarını dile getirdi.

Türkiye'nin kısa süre içerisinde demiryolu tekeri ithalatını bırakacağına ve Kardemir'in bu boşluğu dolduracağına işaret eden Yolbulan, "Önümüzdeki 2 yıl içinde 150 bin adet demiryolu tekerini de ihraç eder hale geleceğiz. Kardemir'de yapılan üretimler sayesinde 100 milyonlarca dolar ülkede kaldı. Çankırı Hızlı Tren Makas Fabrikasının ortaklarındanız. Bu alanda da katkımız sürüyor. Mantarı sertleştirilmiş ray üretmeye yönelik tesisimizi devreye aldık. Geçmişte olduğu gibi şimdi de Anadolu'nun demir yolu ağının daha da gelişmesiyle daha çok kalkınacağını biliyoruz. Bunda ne kadar çok katkımız olursa biz o kadar gurur duyuyoruz." dedi.

 Mustafa Yolbulan: Hedef 2023'e kadar 18 bin kilometre demiryolu ağına ulaşmak


kordsa

Topkapı

chryso
ıccı

maden

road2tunnel

transcity

biomass
pfifner

solarex

waterloss

heatchina