TÜİK, 2019 Ocak ayına ilişkin sanayi üretim rakamlarını açıkladı

TÜİK, 2019 Ocak ayına ilişkin sanayi üretim rakamlarını açıkladı

Dergi: 1428       Kategori: * İŞ DÜNYASI       Yayınlanma Tarihi: 14/03/2019      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


TÜİK, 2019 Ocak ayına ilişkin sanayi üretim rakamlarını açıkladı


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayına ilişkin sanayi üretim rakamlarını açıkladı. Buna göre sanayi üretimi Ocak'ta aylık bazda % 1 arttı, yıllık bazda % 7.3 daraldı.

Beklenti aylık bazda %0.3 artış, yıllık bazda %8 daralma olmasıydı. İmalat sanayi sektörü endeksi Ocak'ta yıllık %7,5 düştü. 

Arındırılmamış sanayi üretim endeksi, ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 düşüş gösterdi. Bu dönemde 101,2 olarak hesaplanan endeks, geçen yıl ocakta 109,2 seviyesinde bulunuyordu.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, ocakta madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,7, imalat sanayi sektörü yüzde 1,1 elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,1 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörlerine bakıldığında ise madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi, geçen yılın ocak ayına göre yüzde 7, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,5, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,7 azalış kaydetti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları incelendiğinde, ocakta bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 2,2 ile ara malı sektöründe gerçekleşirken, düşüş gösteren tek sektör yüzde 0,5 ile yüksek teknoloji sektörü oldu.TÜİK, 2019 Ocak ayına ilişkin sanayi üretim rakamlarını açıkladı
kotra

Topkapı


temsa


sukayıpkaçak

ıccı

breakbulk
pfifner

roadtunnel

eif

yapifuari