TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven: "Rüzgar enerjisi sektörünün performansı düştü"

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven: "Rüzgar enerjisi sektörünün performansı düştü"

Dergi: 1373       Kategori: * İŞ DÜNYASI       Yayınlanma Tarihi: 13/02/2018      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven: "Rüzgar enerjisi sektörünün performansı düştü"


Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Mustafa Serdar Ataseven rüzgar enerjisi sektörünün performansının 2017'de bir önceki yıla göre düştüğünü söyledi.

Ataseven TÜREB tarafından hazırlanan 2017 yılı Türkiye Rüzgar Enerjisi İstatistik Raporu'nun tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada 2020 yılı sonrasındaki belirsizliğin ortadan kaldırılmasıyla sektördeki canlılığın daha da artacağına inandıklarını ifade eden Ataseven, sürecin sanayiciler ve yabancı yatırımcılar tarafından yakından takip edildiğini altını çizdi.

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar  Ataseven şunları kaydetti;

''İnşaa halindeki santrallerimizde ciddi bir azalma var ve maalesef yerine yenilerini ekleyemedik. 2015 yılının müracaatlarına ilişkin yarışmalar yıl sonu tamamlandı. Sektör önümüzdeki iki üç yıl boyunca izin süreçleri ve inşaalar ile uğraşacak. Bu da rüzgar sektörü için daralma anlamına geliyor.

İnşaa halinde olan santrallere baktığımızda iki türbin firmasının ön planda olduğunu görüyoruz. Diğer türbin firmalarının ve sanayicinin de canlılıklarını korumaları için sektör hareketliliğinin devam etmesi önemli.
Bu noktada halen işletmede olan bazı projelerin kapasite artış taleplerinin değerlendirilmesi yönünde bir önerimiz var. Yatırımcıların mevzuatta yer alan kapasite artışlarına ilişkin taleplerinin önünün açılması bu süreci rahatlatacaktır diye düşünüyoruz.

Bu taleplerin önü açılırsa sektör süratle bu yatırımları hayata geçirebilir. Çünkü bu projeler inşaat izin süreçlerini tamamlamış, yollarını inşaa etmiş, enerji nakil hatlarını bağlatmış, kamulaştırmasını bitirmiş projeler. Yatırım tutarı 1,5-2 milyar dolar olan, 1.100 MW civarındaki bu yatırımların önü açılırsa, 2018-2019 yıllarında oluşacak duraksamanın önüne geçilebileceğini düşünüyoruz.

Bununla birlikte ülkemizdeki sanayinin hızla gelişmesi için büyük ölçekli projelere ihtiyaç var. Zaten YEKA bu amaçla ortaya konan projelerden biri. YEKA projesi ile birlikte küçük ve orta ölçekli projelerin devamlılığının sağlanması sektörün sürdürülebilirliği açısından önemli. Bunların hepsini birarada yapmayı başarabilirsek ülke ekonomisine maksimum fayda sağlanmış olur, piyasa da derinleşir.

İlerleyen süreçte Türkiye’de rüzgar sektörü belli bir doygunluğa ulaştıktan sonra, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki ülkelere kadar uzanan sanayici portföyü oluşmasına destek vermiş oluruz.

Kısacası sektör hem normal mevzuatlarla alınan başvuruları, hem de YEKA’yı birlikte sürdürmeyi bekliyor. Bu nedenle Nisan 2018’de alınması planlanan 2.000MW’lık başvuruların alınması sektör adına büyük önem taşıyor.

Bir de yarışmaların piyasa fiyatı üzerinden indirim belirterek değil de, YEKA modelinde olduğu gibi elektrik fiyatları üzerinden değerlendirilmesinin projelerin hayata geçme şansını  arttıracağını düşünüyoruz.

Bu yaklaşım finansman sağlama açısından da yatırımcıya kolaylık sağlayacaktır. Temiz enerjiye giden yolda adımlarımızı hızlandırmanın tam zamanı.”TÜREB Başkanı Mustafa Serdar  Ataseven:
GF Hakan Plastik


temsa


Nükleer

ıfat
pfifner

eurasiarail