Türkiye'nin ulusal çevre etiketi sistemini oluşturma çalışmaları tamamlandı

Türkiye'nin ulusal çevre etiketi sistemini oluşturma çalışmaları tamamlandı

Dergi: 1368       Kategori: * İŞ DÜNYASI       Yayınlanma Tarihi: 11/01/2018      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


Türkiye'nin ulusal çevre etiketi sistemini oluşturma çalışmaları tamamlandı


Türkiye'nin ulusal çevre etiketi sistemini oluşturma çalışmaları tamamlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre 14 Haziran'da başlatılan "Ulusal Çevre Etiket Sisteminin Kurulması Projesi" tamamlandı, projenin kapanış toplantısı ise 11 Ocak tarihinde Ankara'da Hilton Otel'de gerçekleştirilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığın tarafından yapılan açıklamaya göre proje ile Türkiye'nin kurumsal kapasitesinin artırılması, AB Eko-Etiket mevzuatının Türkiye mevzuatına kazandırılması ve Türkiye'de tüketicilerin çevreye zararlı ve daha duyarlı ürünler arasında ayrım yapmasına imkan tanınması amaçlanıyordu.

Bakanlığın açıklamasına göre oluşturulan Eko-Etiket ilk olarak tekstil, seramik ve kağıt sektöründen üç farklı ürün için uygulanarak, tekstil sektöründe 2, kağıt sektöründe 2, seramik sektöründe 3 olmak üzere 7 firmanın ürünlerine çevre etiketi verilecek.

"Eko-Etiket" logosu da açıklanacak

Projenin kapanış toplantısıda ayrıca proje dahilinde, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından "Türkiye Eko-Etiketini Arıyor" sloganıyla düzenlenen, "Ulusal Eko-Etiket Logo Yarışması"nda dereceye girenlere de ödülleri verilecek.

Yarışmaya yapılan 73 başvurudan, değerlendirmeye alınan 85 logo arasından seçilecek logo, Türkiye'nin Eko-Etiket logosu olacak ve kamuoyuyla paylaşılacak.

Eko-Etiket Nedir?

Ürünün ham madde temininden geri kazanımına kadar her safhasını kapsayan ulusal çevre etiket sistemi, temiz üretim, sürdürülebilir tüketim için bir araç ve yeşil aklamaya (çevreye uyumlu gibi göstermeye) karşı kılavuz olacak. Sistem, tüketicilere seçenek sağlayacak bilgiyi sunacak.

Sistemle ayrıca "enerji verimliliği", "atık minimizasyonu" ve "ürün yönetimi" de teşvik edilecek. Böylece insanların, çevreye zararlı ve daha duyarlı ürünler arasında ayrım yapmasına yardımcı olunacak.

Öte yandan, "Türkiye Eko-Etiket" üreticilerin hem ihracatta avantajlı duruma geçebilmesine hem de iç pazarda ürünlerinin tercih edilmesine de imkan sağlayacak.Türkiye'nin ulusal çevre etiketi sistemini oluşturma çalışmaları tamamlandı
GF Hakan Plastik


temsa


Nükleer

ıfat
pfifner

madenturkiye

eurasiarail