Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi'ni 3 Kurum Ortak Yürütecek

Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi'ni 3 Kurum Ortak Yürütecek

Dergi: 1402       Kategori: * İŞ DÜNYASI       Yayınlanma Tarihi: 14/09/2018      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi'ni 3 Kurum Ortak Yürütecek


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ortak yürüteceği, Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi ile ilgili hazırlık çalışmalarına devam ediliyor.
Projenin ihalesini ve yapımını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yürütürken finansmanını ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı karşılayacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi çevre düzenlemeleri ve peyzaj çalışmalarını sağlayacak.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, uzun süredir gündemde olan bir projenin ihale hazırlıklarının sürdürüldüğünü ve en kısa sürede ihaleye çıkılacağını ifade etti.
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin ocak ayında gerçekleştirilen toplantısında alınan kararla Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi kapsamında Spor Genel Müdürlüğü ile Gümrük Müsteşarlığı binalarının yıkılması için karar alınmıştı. Başkent Ankara'nın belki de en önemli projelerinden biri olan Ulus Tarihi Kent Meydanı'nda yıkımlar başlamıştı. Bölgenin en yüksek yapısı olan Gümrük Müsteşarlığı binasının yıkımı gerçekleşmişti. İki binanın yanı sıra projeye göre Anafartalar Çarşısı ve 100. Yıl Çarşısı da yıkılacak. Binaların yıkılması ile başkentin adeta tarihi belleği olan 1. TBMM Binası, Ankara Palas, Hacı Bayram Camisi ve Ankara Kalesi'ne kadar uzanan bölge canlılık kazanacak.
Ulus Meydanı projesi kapsamında bölgeden geçen Atatürk Bulvarı, Çankırı Caddesi, Anafartalar Caddesi ile Cumhuriyet Caddesi'nin yeraltına alınacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ortak yürüteceği çalışma kapsamında bölgedeki trafik Melike Hatun Camii'nin önünden Roma Hamamı'na kadar olan bölüm ile 1. Meclis'ten Hacı Bayram Camii'ne kadar olan bölüm, tünel yol ile yer altına alınacak. Caddelerin yer altına alınması ile meydan tamamen yayalaştırılacak. Atatürk Heykeli'nin kesişme noktası olacağı projede yürüyüş yolları, yeşil alanlar ve farklı donatılar yer alacak.Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi'ni 3 Kurum Ortak Yürütecek
kotra

Topkapı


temsa


sukayıpkaçak

ıccı
pfifner

roadtunnel