YEVDES’le Yenilenebilir Enerji Projeleri Desteklenecek

YEVDES’le Yenilenebilir Enerji Projeleri Desteklenecek

Dergi: 1474       Kategori: * İŞ DÜNYASI       Yayınlanma Tarihi: 14/02/2020      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


YEVDES’le Yenilenebilir Enerji Projeleri Desteklenecek


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Avrupa Birliği (AB) finansmanıyla yenilenebilir enerji projelerini desteklemek için yürüttüğü YEVDES’E yapılan başvurular sonuçlandırıldı.
Belediyeler ve Üniversiteler için Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Teknik Destek Projesi (YEVDES) takım lideri Zoran Morvaj, projeye en çok binalarda enerji verimliliği ve güneş enerjisi santralleri kurulumu alanlarında başvuru geldiğini ifede etti. 54’ü belediye, 54’ü üniversitelere ait olmak üzere toplam 160 proje teknik destek almaya hak kazandı.

Türkiye’nin 7 bölgesinde üniversite ve belediyelerin yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projeleriyle destekleneceğine işaret eden Morvaj, “Belediyelerde ve üniversitelerde yeşil enerji yatırımlarının artması kamuda kolaylaştırıcı bir kilit unsur.” dedi.

Proje kapsamında sağlanacak eğitimleri, yurt dışı çalışma ziyaretleri, enerji fizibilite çalışmaları, enerji verimliliği etüdü ve mühendislik hizmetleri desteğinden faydalanmak üzere 63’ü üniversite, 141’i belediye olmak üzere toplam 204 kurum başvuruda bulundu.

Kurumların aldığı puanlara göre önceliklendirilen 80 yeşil enerji ve 80 enerji verimliliği projesi için saha ziyaretleri gerçekleştirilerek, projelere ilişkin sunulan verilerin doğruluğu değerlendirilecek ve sonuçlar kesinleştirilecek.

YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARINA DESTEK
YEVDES ile AB etkin kaynak kullanımı ilkeleri doğrultusunda, belediyelerin ve üniversitelerin yatırımlarının desteklenmesi amaçlanıyor.

Bu kurumlara ait tesislerde, binalarda ve kampüslerde enerji verimli teknolojilerin gelişimi ve yenilenebilir enerji üretiminin artırılması, Türkiye’de daha az enerji-yoğun ve sürdürülebilir bir kamu sektörünün oluşturulması için önem taşıyor.

Teknik destek hizmeti, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu liderliğindeki konsorsiyum tarafından yaklaşık 4,5 milyon euro bütçeyle, 30 ay süreyle uygulanacak.

 YEVDES’le Yenilenebilir Enerji Projeleri Desteklenecek


kordsa

Topkapı
ıccı

maden

road2tunnel

transcity

biomass
pfifner

Rail

waterloss

heatchina

çin solar