Zorlu Katar’daki 700 MW’lık GES ihalesinde ön elemeyi geçti

Zorlu Katar’daki 700 MW’lık GES ihalesinde ön elemeyi geçti

Dergi: 1406       Kategori: * İŞ DÜNYASI       Yayınlanma Tarihi: 10/10/2018      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


Zorlu Katar’daki 700 MW’lık GES ihalesinde ön elemeyi geçti


Katar Elektrik ve Su İdaresi (KAHRAMAA) ülkenin ilk büyük ölçekli güneş enerjisi projesinin ihale süreci hakkında açıklama yaptı.

İdarenin Başkanı Essa Bin Hilal El-Kuvari tarafından Katar medyasına yapılan açıklamaya göre Mayıs ayında alınan ön başvurular sonucunda aralarında Zorlu Enerji’nin de olduğu 16 şirket ön elemeyi geçti.

Elemeyi geçen diğer şirketler arasında Enel, Total, Engie, Innogy, KEPCO gibi enerji devleri ile JinkoSolar, Hanwha Q Cells ve GCL gibi Asya’nın en büyük güneş enerjisi şirketleri de yer aldı.

El-Kuvari’nin açıklamasına göre 700 MW gücünde olacak projenin 350 MW’lık ilk fazının 2020 sonuna kadar devreye girmesi gerekiyor.

 

Yap-Sahip Ol-İşlet-Devret modeli ile gerçekleşecek projede Katarlı Siraj Power Energy şirketi stratejik ortak olarak yer alacak, 25 yılın ardından ise santralin mülkiyeti Kahramaa’ya geçecek.

Mayıs ayında ihale için yapılan ilk duyuruda projenin 500 ila 1.000 MW kapasiteye sahip olacağı, ihaleyi kazanan firmanın en az %40, stratejik ortak Siraj Power Energy’nin ise en fazla %60 hissesi olacağı bildirilmişti.

Siraj Power Energy şirketinde Katar Petrol şirketi %40, Kahramaa ise %60 hisseye sahip.Zorlu Katar’daki 700 MW’lık GES ihalesinde ön elemeyi geçti
kotra

Topkapı


temsa


sukayıpkaçakyapifuari
pfifner

roadtunnel

eif