Düzce Kapalı Entegre Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Tesisi Faaliyete geçiyor

Düzce Kapalı Entegre Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Tesisi Faaliyete geçiyor

  • BURADASINIZ
  • /
  • ANA SAYFA
  • /
  • İş Dünyası & Ekonomi

Dergi: 1508       Kategori: İş Dünyası & Ekonomi       Yayınlanma Tarihi: 16/10/2020      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


Düzce Kapalı Entegre Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Tesisi Faaliyete geçiyor


Düzce Belediyesi ve Düzce İli Katı Atık Birliği’ne bağlı diğer belediyeler ve İl Özel İdaresi ile birlikte Sıfır Atık yaklaşımına uygun olarak inşaat çalışmaları devam eden 50 milyon TL yatırımlı Kapalı Entegre Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Üretim Fabrikasında sona yaklaşıldı.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün yapımının başladığı süreçten itibaren en ince ayrıntısına kadar ilgilendiği Türkiye’nin en modern katı atık tesisi, “Sıfır atık, doğaya saygı ve geri dönüşüm ilkeleri” çerçevesinde; çöpten elektrik enerjisi, gübre ve yakıt üretecek.

Günlük bin ton civarında bir çöp bu tesiste işlenecek!

Fabrika çalışmalarının son durumu ve hizmete giriş tarihi ile ilgili değerlendirme yapan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü“15 Ekim’e kadar tüm çalışmaların bitirilip son bir iç test yapılması lazım. Son hazırlıklar için öngörüler 15 Ekim maksimum 20 Ekim. Tüm testler başarılı şekilde geçildikten sonra geriye tam kapasiteli faaliyete geçmesi kalmış oluyor” dedi.

İşletmenin faaliyete geçmesinin ardından Düzce’nin hali hazırdaki çöplerinin 1 ya da 2 vardiyada işlenebileceğini belirten Belediye Başkanı Faruk Özlü, şunları ifade etti;

“Nüfus projeksiyonuna bağlı olarak kapasite artabilir. Şu anda 300 ila 500 ton arasında çöp var. Ama 5 sene sonra 600 tona çıkarsa vardiya sayısı da artar. Tesis şu anda günlük bin ton civarında bir çöpü işleyebilecek donanımda.”

“Çöpün içinde milli bir servet var”

Geçmiş dönemlerde yaşanan çöp sıkıntısı ve gelinen süreci değerlendiren Başkan Özlü, sözlerini şu şekilde noktaladı;

“Bunca yıldır çöpler Taşköprü’ye dökülüyor. Çöpün içinde milli bir servet var. Bunlar enerjiye dönüşecek. Doğaya sızıntı suyu karışmayacak. Doğaya zarar olmadan sistematik bir şekilde tüm Düzce’nin sorunu ortadan kalkacak. Kötü görüntüler de tarihe karışacak. Bu saatten sonra insanların attığı çöpler kirlilik yaratacak. Düzce’nin çöp karaktirasyonuna bakıldığında böyle bir tesis başka yerde yok. Bu sözde değil özde gerçekte olan bir şeydir. Bu tesis Türkiye’ye rol model olacaktır Yakın iller bile çöpünü getirebilir. Bu da gelirin artması demektir.” Düzce Kapalı Entegre Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Tesisi Faaliyete geçiyor
abb


Topkapı
Rail

İSAF

komatek
pfifner

EİF

EİF