Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi Ankara’da Başladı

Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi Ankara’da Başladı

Dergi: 1566       Kategori: İş Dünyası       Yayınlanma Tarihi: 07/12/2021      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi Ankara’da Başladı


Türkiye’nin yerli ve milli gücü savunma sanayisi, bu yıl ilk kez hayata geçirilen Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi – DLSS için Ankara’da buluştu.

Ankara’da Hilton Garden Inn Gimat Hotel’de açılan DLSS, iki gün boyunca önemli oturumlara ev sahipliği yapıyor ve sektör temsilcileri en yeni projelerini sergiliyor.

DLSS’in açılışını Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Coşkun ile Mildata’dan Askeri Doktrin ve Harekât Uyumluluk Analisti Sami Atalan yaptı.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir açılışta şu açıklamaları yaptı: “Savunma harcamalarının ekonomimizin büyümesi üzerinde de etkileri bulunuyor. Yapılan analizler; Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülke grubunda savunma harcamalarının, diğer alanlar üzerindeki yatırımları pozitif yönde etkilediğini gösteriyor. Savunma sanayinin, 2002 yılında 1.3 milyar dolar seviyesinde olan ciro hacmi aradan geçen süre zarfında 11 milyar dolara ulaştı. 248 milyon dolar ihracat kapasitesinden 3 milyar doları geçen ihracat hacmine ulaştı. Sektörün yerlilik oranı yüzde 20’lerden yüzde 70’e yükseldi. Kamu kaynakları ile finanse edilen savunma sanayi projeleri son 3 yılda 1100’e ulaşmış durumdadır. Hali hazırda yürüyen savunma projelerinin 2020 bütçesi 55 milyar doları geçti. Yıllık 1.7 milyar dolar seviyesinde Ar-Ge harcaması ile Türkiye’nin en fazla Ar-Ge yatırımı yapan sektörü konumuna gelmiştir. Küresel savunma harcamalarının 2021’de yaklaşık yüzde 2,8 artarak 2 trilyon doları aşması bekleniyor. Ülkeler geçen sene pandeminin en ciddi boyutta yaşandığı, kamu harcamalarının zirve yaptığı dönemde dahi savunma harcamalarını azaltma yoluna gitmemişlerdir. Savunma sanayinin önemini gösteren rakamların başında ihracat birim fiyatları gelmektedir. 2020 yılı itibari ile Türkiye’nin sektörel ihracatının kg fiyatlarını incelediğimizde aslında savunma sanayini ileriye götürmenin ülkemiz açısından ne derece kritik önemde olduğunu hepimiz göreceğiz. Türkiye’nin 2020 yılında ihraç ettiği otomotivin kg fiyatı 7 dolar, makinenin 5 dolar, deri ve deri mamüllerinin 9 dolar iken savunma ve havacılık ihracatının birim fiyatı 48 dolara çıkmaktadır. Türkiye teknolojiye dayalı, yerli üretim odaklı yeni bir ekonomik modeli hayata geçirme iradesini ortaya koymuştur. Türkiye teknolojik olarak sınıf atladıkça, ekonomisine ilişkin hep söylenen “orta gelir tuzağı”ndan da kurtulacaktır.”

Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Coşkun ise şunları söyledi: “Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi Türkiye’nin ilk, dünyanın da sayılı zirvelerden biri olması açısından çok önemli. Savunma sanayide ürün üretmek ve bunun idamesinin sağlanması denkleminde ürünün satış sonrası desteğinin geliştirilmesi ve tüm lojistik faaliyetlerinin planlanması önem taşıyor. Savunma sanayi firmalarımız lojistik sistemler konusunu içselleştirmiş ve lojistik savunma sanayi projelerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Gün geçtikçe yetkinlikleri ve kapasitesi artan savunma sanayimizin ilerleyen süreçlerdeki üstün ürünlerini de düşündüğümüzde lojistik sistemlere verdiğimiz ağırlığı daha fazla artırmamız gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü ihracat sonrasında ürünün müşteri tarafında desteklenmesi, idame ettirilmesi ve müşteri memnuniyeti sağlanması savunma sanayinin önünün açılmasına destek olacaktır. Aynı zamanda ürünün sürekliliği ve yeni ürünlerin pazarlara sunulmasına da aracılık edecektir. Bu açıdan DLSS, sektörün gelişimine çok anlamlı bir katkı sunacak.”

 Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi  Ankara’da  Başladı
abb


Topkapı
pfifner

scaffor

Eurasia Rail
Marentech 2022

EİF