DÜRED, Denizüstü Rüzgar Türbini Konusunda Önemli Bir kamuoyu Duyurusu Yaptı

DÜRED, Denizüstü Rüzgar Türbini Konusunda Önemli Bir kamuoyu Duyurusu Yaptı

Dergi: 1694       Kategori: İş Dünyası       Yayınlanma Tarihi: 24/06/2024      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


DÜRED, Denizüstü Rüzgar Türbini Konusunda Önemli Bir kamuoyu Duyurusu Yaptı

Farklı temel tipleri ve bunların inşası ve bakımı için gerekli deniz taşıtları da teşvik kapsamına eklenmelidir.

  Denizüstü Rüzgar Türbini ile ilgili önemli bir kamuoyu duyurusu yaptı.

Söz konusu duyuru şöyle belirlendi.

 

"Kamuoyuna Duyuru

Bilindiği gibi “Yerli Aksam Yönetmeliği” ülkemizde yerli sanayinin gelişmesinde büyük rol oynamıştır. Karaüstü rüzgar türbinleri ile ilgili detaylı bir teşvik mekanizması geliştirilmiştir. Diğer yandan; denizüstü rüzgar türbinleri karaüstü rüzgar türbinlerinden farklıdır. Bu farklılıklar aşağıdaki gibi özetlenebilir;

• Temeller
• Geçiş parçası (transition piece)
• Denizaltı kablo
• Kullanılan deniz taşıtları

Temel dizaynı, deniz derinliği ve jeolojisine göre değişiklik göstermektedir. Temelin yanında geçiş parçası (transition piece) olarak adlandırılan ve denize çakılan temel ile rüzgar türbin kulesi arasındaki bağlantıyı sağlayan mekanik aksam bulunmaktadır. Denizaltı kablolar, karada kullanılandan daha farklı bir yapıdadır. Bu ekipmanlar çoğunlukla tersanelerde üretilmektedir ve ülkemizdeki enerji sanayi sektörü ve tersaneler bu ekipmanların üretilmesi için yeterli tecrübeye sahiptir.

İlgili Yönetmelikte denizüstü rüzgar türbin temeli ve geçiş parçası veya kullanılan gemiler ile ilgili herhangi bir yerli aksam destek fiyatı tanımlaması (YADF) bulunmamaktadır. Önümüzdeki yıllarda Denizüstü RES projeleri ülkemizde de yatırıma geçirilecektir. En düşük maliyetli olan tek kazıklı (monopile) uygulamalarında türbin temelinin maliyeti, rüzgar türbini maliyetinin yarısını bulabilmektedir. Ayrıca farklı türbin temelleri için bu oran değişmektedir.

Farklı temel tipleri ve bunların inşası ve bakımı için gerekli deniz taşıtları da teşvik kapsamına eklenmelidir. Bu hususta özellikle uluslararası kaynakların araştırılıp, farklı oranlar belirlenmesinin doğru olacağı düşünülmektedir. Konu ile ilgili çalışmalara Derneklerimiz başlamıştır ve gerekli girişimler T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yapılmıştır.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (DÜRED)
Enerji Sanayicileri & İş İnsanları Derneği - ENSİA
Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR)

 

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7210999141403926528

 DÜRED, Denizüstü Rüzgar Türbini Konusunda Önemli Bir kamuoyu Duyurusu Yaptı
Linkedin

Solvi

hakan plastik


Su Kayıp Kaçak Fuarı
hydropower