EPİAŞ ve Çinli Şangay Petrol ve Doğal Gaz Borsası (SHPGX) Arasında Mutabakat Belgesi İmzalandı

EPİAŞ ve Çinli Şangay Petrol ve Doğal Gaz Borsası (SHPGX) Arasında Mutabakat Belgesi İmzalandı

Dergi: 1694       Kategori: İş Dünyası       Yayınlanma Tarihi: 24/06/2024      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


EPİAŞ ve Çinli Şangay Petrol ve Doğal Gaz Borsası (SHPGX) Arasında Mutabakat Belgesi İmzalandıEPİAŞ Genel Müdürü Arvas:  Enerji Ticaretinde Önemli Bir Adım

Türkiye’nin enerji ticaretinde merkez ülke olma hedefi doğrultusunda çalışmalar yürüten Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ), Çinli Şangay Petrol ve Doğal Gaz Borsası (SHPGX) ile mutabakat belgesi imzaladı. EPİAŞ Genel Müdürü Taha Meli Arvas, bu iş birliğinin enerji ticaretinde her iki ülke için de önemli bir adım olacağını söyledi.

Kuşak ve Yol Girişimi
Genel Müdür Arvas, Çin’de düzenlenen “Kuşak ve Yol Girişimi Kapsamında Emtia Ticaret Piyasaları Arasında Bağlantı ve İş Birliği Tesisine İlişkin Diyalog” toplantısına katıldı.

Mutabakat Belgesi İmzalandı
Moderatörlüğünü SHPGX Genel Müdürü Shaohua Fu’nun, açılışını da SHPGX Başkanı Xu Guo’nun yaptığı toplantının ardından EPİAŞ ile SHPGX arasında Mutabakat Belgesi imzalandı.

Hedef Ticareti Geliştirmek
Etkinliğe ana konuşmacı olarak katılan EPİAŞ Genel Müdürü Arvas, “İmzalanan mutabakat belgesi ile iki enerji borsası arasındaki iş birliğini artırmayı ve Çin ile Türkiye arasındaki enerji ticaretini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Nihai Hedef Karşılıklı İşlem
EPİAŞ ve SHPGX arasındaki iş birliğinin, enerji ticaretinde her iki ülke için de önemli bir adım olacağını vurgulayan Arvas, “Nihai hedefimiz, EPİAŞ piyasa katılımcılarının SHPGX’te, SHPGX piyasa katılımcılarının da EPİAŞ’ta işlem yapabilmesi” diye konuştu.

200 Milyar Dolarlık Ciro
Petrol ve doğal gaz ticareti alanında faaliyet gösteren Çinli Enerji Borsası SHPGX’in, yıllık 200 milyar dolarlık cirosu bulunuyor.

 

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7211054373194391552

 

 EPİAŞ ve Çinli Şangay Petrol ve Doğal Gaz Borsası (SHPGX) Arasında Mutabakat Belgesi İmzalandı
Linkedin

Solvi

hakan plastik


Su Kayıp Kaçak Fuarı
hydropower