GENSED, Gebze’de Güneş Enerjisi Santrali Semineri Düzenledi

GENSED, Gebze’de Güneş Enerjisi Santrali Semineri Düzenledi

Dergi: 1566       Kategori: İş Dünyası       Yayınlanma Tarihi: 08/12/2021      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


GENSED, Gebze’de Güneş Enerjisi Santrali Semineri Düzenledi


GENSED “Endüstriyel Çatılarda Güneş Enerjisi Santrali Uygulama Semineri” ile pandemi sonrası ilk fiziksel etkinliğini gerçekleştirdi.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) pandemi nedeni ile bir süre ara verdiği güneş enerjisi seminerlerinin 16’ıncısını Kocaeli’de “Endüstriyel Çatılarda Güneş Enerjisi Santrali Uygulama Semineri” başlığı ile fiziksel olarak gerçekleştirdi.

Ağırlıklı olarak güneş enerjisi yatırımcısı olmak isteyen 200’e yakın sanayi kuruluşunun temsilcisinin katıldığı seminerde yakın gelecekte hayata geçecek sınırda karbon vergisi uygulamalarının Türk sanayicilerine getirdiği risk ve fırsatlar ile güneş enerjisi yatırımlarının önemi konuşuldu.

GENSED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, seminerin açılışında yaptığı konuşmada gerek Avrupa Birliği’nin Yeşil Mutabakat kapsamında atacağı adımlar, gerekse de iklim değişikliği ile mücadeledeki küresel çabaların tüm sanayiciler için “ürün karbon ayak izi” kavramını çok önemli hale getireceğine vurgu yaptı.

Demirdağ sürdürülebirliğin temel noktalarından birinin ülkelerin kendi enerji kaynaklarını kullanması olduğunu söylerken, yılın 280 gününün güneşli olduğu ve güneşin en ucuz elektrik üretim kaynağı haline geldiği Türkiye’de güneş enerjisinin sürdürülebilir kalkınmadaki öneminin altını çizdi.

Türkiye’nin bugünkü gerçeğinin elektrik eksikliği olduğuna dikkat çeken Demirdağ, gelecekte elektrikli araç kullanımının artması ve hidrojen teknolojileri ile birlikte elektrik ihtiyacının da artacağına vurgu yaparken, bu riske karşı güneş enerjisi yatırımlarını artıracak adımların atılması gerektiğinin altını çizdi.

Avrupa Birliği’nin Yeşil Mutabakat kapsamında Temmuz 2021’de yayınladığı iklim mevzuatı ile emisyon değerlerinin 2030’da 1990 yılına göre yüzde 55 azaltmayı hedeflediğini ve bu kapsamda sınırda karbon vergisi uygulamasını hayata geçirdiğini belirten Hakan Erkan, uygulamada 1 Ocak 2023 ile 31 Aralık 2025 arasının geçiş dönemi olarak belirlendiği ve bu dönemde sadece belgelendirme ve raporlama yapılacağını, 1 Ocak 2026’dan itibaren ise mali yükümlülüklerin yürürlüğe gireceğini söyledi.

2026 yılı itibarıyla birlik ülkelerine yapılacak ihracatta, üretiminde kullanılan enerjinin dolaylı emisyon hesaplarına dahil edileceğine dikkat çeken Erkan, bu kapsamda ihracatçı firmaların tüketim amaçlı çatı veya arazi tipi GES kurmalarının emisyon ve mali yükümlülüklerin azaltılmasında en avantajlı seçenek olacağının altını çizdi.GENSED, Gebze’de Güneş Enerjisi Santrali Semineri Düzenledi
abb


Topkapı
pfifner

scaffor

Eurasia Rail
Marentech 2022

EİF