Sakarya Büyükşehir Belediyesi SEKAY Projesi ile Atıklardan Enerji Üretiliyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi SEKAY Projesi ile Atıklardan Enerji Üretiliyor

Dergi: 1572       Kategori: İş Dünyası       Yayınlanma Tarihi: 20/01/2022      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


Sakarya Büyükşehir Belediyesi SEKAY Projesi ile Atıklardan Enerji Üretiliyor


Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından sıfır atık hedefiyle yürütülen SEKAY projesi kapsamında 2021 yılında, 67 milyon 879 bin KWh elektrik çöpten üretildi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, atıklardan üretilen enerjiyle çevreyi korurken kente ve ülkeye ekonomik fayda sağladıklarını söyledi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği Sakarya Entegre Katı Atık Yönetimi Tesisi (SEKAY) projesi çerçevesinde bertaraf edilen atıklardan elektrik enerjisi üretiliyor. 2021 yılı boyunca Sakarya’da tam 67 milyon 879 bin KWh elektrik kentteki çöplerden elde edildi. Saatte 14,04 MW üretim kapasitesine sahip tesiste geçtiğimiz yıl, içerisinde kâğıt, cam, metal ve plastik atıkların bulunduğu 4 milyon 765 bin kilogram atık geri dönüştürülerek büyük kısmı elektriğe çevrildi. Atıklardan gazların toplanmasıyla jeneratör vasıtasıyla 2021’de üretilen elektrik miktarı, yaklaşık 92 bin kişinin meskenlerdeki tüketimine karşılık geliyor.

İklim değişikliği eylem planına uygun olarak karbon emisyon salınımını en aza indiren SEKAY, Marmara Bölgesi’nin en büyük çevre projesi olarak gösteriliyor. Tesiste günlük 700 ton atık dönüştürülüyor. Dönüşüme dahil edilen atıkların dışındaki çöplerden ise gübre ve çimento fabrikası yakıtı üretiliyor. Tesiste yakın zamanda faaliyete alınacak 2. lot depolama alanıyla 30 yıllık ihtiyacın karşılanması hedefleniyor. 

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, çevre dostu enerji üretimini yaygınlaştırmayı amaçladıklarını söyledi. SEKAY projesinin doğayı korurken Sakarya ve Türkiye’ye ekonomik fayda yarattığını dile getiren Yüce, “Ülkemizin örnek şehirlerden Sakarya’ya kazandırdığımız çevre projelerimizin merkezinde insan var. Şehrimizin doğal güzelliklerini korurken ekonomik ve sosyal kalkınma hamleleri gerçekleştiriyoruz. Bu doğrultuda başlattığımız SEKAY projesiyle kentteki atıkları en iyi şekilde muhafaza edip ileri teknolojik uygulamalarla geri dönüşüme kazandırıyoruz. Bu sayede sıfır atık hedefiyle Sakarya’mızın doğasını koruyarak çöplerden enerji üretiyoruz” dedi.

 

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6889891999055523840

 Sakarya Büyükşehir Belediyesi  SEKAY Projesi ile Atıklardan Enerji Üretiliyor
abb


Topkapı
pfifner
Akkuyu