TUSAŞ 2021’de Erciyes Projesi’nde 3 Uçağı Hava Kuvvetlerine Teslim Etti

TUSAŞ 2021’de Erciyes Projesi’nde 3 Uçağı Hava Kuvvetlerine Teslim Etti

Dergi: 1572       Kategori: İş Dünyası       Yayınlanma Tarihi: 21/01/2022      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


TUSAŞ 2021’de Erciyes Projesi’nde 3 Uçağı Hava Kuvvetlerine Teslim Etti


 

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen C-130E/B uçaklarının Aviyonik Modernizasyonu-ERCİYES Projesi kapsamında, uluslararası sefer ihtiyaçlarına uygun olarak modernize edilen 3 C130 uçağı daha 2021 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Aralık 2006’da SSM (günümüzde SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii arasında imzalanan C-130E/B Aviyonik Modernizasyon (Erciyes) Sözleşmesi kapsamında, Hv.K.K.lığı envanterindeki 13 adet C-130E ve 6 adet C-130B nakliye uçağının Aviyonik Modernizasyonu gerçekleştirilecek.

Erciyes Modernizasyon Projesi kapsamında C130 uçaklarının tamamen TUSAŞ mühendisleri tarafından geliştirilen ve uçağın beyni olarak adlandırılan merkezi kontrol bilgisayarı ile toplamda 23 sistem ve 117 bileşenin modernizasyon faaliyetleri yürütülmeye devam ediyor. Toplamda 19 uçağı kapsayan Erciyes C130 modernizasyon projesinde 8 uçağın modernizasyonu Şubat 2021’de tamamlanmıştı.

Erciyes C130 uçaklarının merkezi kontrol bilgisayarı mühendisleri tarafından yeniden tasarlanan ve uçaklara montajını gerçekleştiren TUSAŞ, aynı zamanda uçakların GPS, gösterge, çarpışma önleyici sistem, hava radarı, gelişmiş askerî ve sivil seyrüsefer sistemleri, askerî görevler için gece çıplak gözle görünmeyen aydınlatma, ses kayıtlı kara kutu, haberleşme sistemleri, gelişmiş otomatik uçuş sistemleri (askerî ve sivil), askerî ağda operasyon yapabilme kabiliyeti, dijital kayan harita ve yer görev planlama sistemleri gibi kritik parçaların modernizasyonunu gerçekleştiriyor. Bu sayede C130 uçaklarının görev kabiliyetlerini de kolaylaştıran modernizasyon ile pilotun iş yükünün azalmasının yanında, kalkıştan inişe kadar otomatik rota takibi ile emniyetli uçuş sağlanıyor.TUSAŞ 2021’de Erciyes Projesi’nde 3 Uçağı Hava Kuvvetlerine Teslim Etti
abb


Topkapı
pfifner
Akkuyu