AKO Grup'un 2022 yılında planlı yatırımları 7 milyar TL düzeyinde gerçekleşecek

AKO Grup'un 2022 yılında planlı yatırımları 7 milyar TL düzeyinde gerçekleşecek

Dergi: 1572       Kategori: İş Dünyası       Yayınlanma Tarihi: 22/01/2022      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


AKO Grup'un 2022 yılında planlı yatırımları 7 milyar TL düzeyinde gerçekleşecek

AKO Grup, kısa sürede Petlas Lastik Fabrikası ve AKO Entegre Lastik Geri Dönüşüm Tesisi’nde de GES yatırımını tamamlamayı planlıyor

 

Türkiye’nin en güçlü büyüyen 3 şirketi arasında yer alan Abdulkadir Özcan AŞ (AKO Grup) bugüne kadar gerçekleştirdiği yaklaşık 11 milyar TL düzeyindeki yatırımın meyvesini, güçlü ciro artışı ile topluyor.

AKO Grup Yönetim Kurulu Üyesi Safa Özcan, AKO Grup’un temel önceliğinin, organizasyonel ve endüstriyel yatırımlar ve marka yatırımlarıyla ülke ekonomisine sürdürülebilir katkı sağlamak olduğunu belirtti.

Safa Özcan, 'Büyümemizi Türkiye'ye katkı yaparak sürdürmek bizlere gurur veriyor. 2005 yılında devraldığımız, yerli sermaye, yerli Ar-Ge ve mühendislik, yerli üretim gücü ile Türkiye’nin lastik markası kimliğini gururla taşıyan PETLAS bünyesinde bugüne dek 8 milyar TL’ye yakın düzeyde yatırım gerçekleştirdik. Bu rakama grubumuz bünyesinde yer alan diğer sanayi şirketlerimize yapılan yatırımlar da eklendiğinde, AKO Grup yatırımlarının toplamı yaklaşık 11 milyar TL düzeyine geliyor.' dedi.

Grup bünyesindeki şirketlerin yüksek rekabet gücünün, başarılı iş sonuçlarına ve güçlü ciro büyümesine de yansıdığını belirten Özcan, '2021 finansal hesap işlemlerimiz henüz neticelenmemiş olmakla birlikte, 2021 yılı ciro artışımızın yüzde 60 düzeyinde olmasını ön görüyoruz. Ciro artışını, düzenli yatırımlarla yeniden sanayi gücümüze kanalize ediyoruz. 2022 yılı planlı yatırımlarımız, yaklaşık 7 milyar TL düzeyinde gerçekleşecek. Şirketimizin büyümesini, paydaşlarımıza sunduğumuz faydaları ve ülkemiz ekonomisine katkılarımızı artırarak sürdürme azmindeyiz.' dedi.

AKO Grup, çevreye saygılı temiz enerji prensibiyle aldığı üretim tesislerini Güneş Enerji Santralleri (GES) ile donatma kararının da meyvelerini almaya başladı. Yaklaşık 3 milyon dolar yatırımla AKO Jant ve AKO Akü üretim tesislerinin çatılarına güneş enerjisi panelleriyle donatan AKO Grup, kısa süre içinde Petlas Lastik Fabrikası ve AKO Entegre Lastik Geri Dönüşüm Tesisi’nde de GES yatırımını tamamlamayı planlıyor.

Devreye giren 2 tesisten elde edeceği yıllık 8 milyon kwh enerji ile bu tesislerinde kullandığı enerjinin dörtte birini kendi üretmiş olacak. AKO Grup bu yatırımla yıllık enerji maliyetlerinde 1 milyon dolara yakın tasarruf etmeyi hedefliyor.

 

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6890553615673651200

 AKO Grup'un 2022 yılında  planlı yatırımları 7 milyar TL düzeyinde gerçekleşecek
abb


Topkapı
pfifner
Akkuyu