Akfen Yenilenebilir Enerji Hibrit GES Projeleri İçin Asunim Yenilenebilir Enerji İle Sözleşmeler İmzaladı

Akfen Yenilenebilir Enerji Hibrit GES Projeleri İçin Asunim Yenilenebilir Enerji İle Sözleşmeler İmzaladı

Dergi: 1684       Kategori: İş Dünyası       Yayınlanma Tarihi: 03/04/2024      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


Akfen Yenilenebilir Enerji Hibrit GES Projeleri İçin Asunim Yenilenebilir Enerji İle Sözleşmeler İmzaladı


Akfen Yenilenebilir Enerji AŞ, tarafından 3 Nisan 2024 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde Hibrit GES proje sözleşmelerinin imzalanması hakkında açıklama yapıldı.

Yatırımlar Dergisi'nin aldığı bilgiye göre söz konusu açıklama şöyle:

 

"Şirketimizin yatırım aşamasında bulunan ve 16.02.2024 tarihli KAP açıklamamızda süreçleri güncellenen hibrit GES projelerindeki son gelişmeler hakkında bilgiler aşağıda sunulmuştur. 
 
03.04.2024 tarihi itibarıyla müteahhit Asunim Yenilenebilir Enerji A.Ş. ile Şirketimizin %100 bağlı ortaklıkları;
 
- Korda Enerji Üretim Pazarlama İthalat ve İhracat A.Ş. ("Korda") - 6,37 MW,
 
- Isıder Enerji Üretim Pazarlama İthalat ve İhracat A.Ş. ("Isıder") - 4,96 MW,
 
- Kovancı Enerji Üretim Pazarlama İthalat ve İhracat A.Ş. ("Kovancı") - 8,4 MW
 
kurulu güçlere sahip hibrit GES yatırımları için, Anahtar Teslim Mühendislik, Tedarik ve İnşaat işleri sözleşmeleri ("Sözleşme") imzalamıştır.
 
Bu hususta T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan alınan yatırım teşviki kapsamında aşağıdaki destek unsurlarından yararlanılacaktır; 
- Korda'nın Denizli ilinde yer alan Denizli Hibrit GES yatırımı için, 01.03.2024 tarihli 565458 teşvik belge numaralı ve 3 yıl süreli KDV, gümrük ve damga vergisi istisnası,
- Isıder'in Çanakkale ilinde yer alan Kocalar Hibrit GES yatırımı için, 14.03.2024 tarihli; 565889 teşvik belge numaralı ve 3 yıl süreli KDV, gümrük ve damga vergisi istisnası,
- Kovancı'nın Çanakkale ilinde yer alan Hasanoba Hibrit GES yatırımı için, 29.02.2024 tarihli; 565425 teşvik belge numaralı ve 1 yıl süreli KDV, gümrük ve damga vergisi istisnası.
 
Şirketimiz'in, büyüme stratejisi kapsamında, yatırım aşamasında bulunan söz konusu toplam yaklaşık 20 MW Hibrit GES projelerinde Sözleşme imzalanmış ve inşaat süreci başlamıştır. Yeni hibrit GES santrallerimiz, üzerinde kurulacağı tesisin kalan "Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM)" süresi boyunca, YEKDEM'den faydalanarak, ABD Doları bazlı sabit fiyat garantisinden faydalanabilecektir. 
 
Böylelikle, inşaat süreci başlamış olan toplam 66 MW hibrit GES projelerimiz ile birlikte, mevcut 699 MW kurulu gücümüzü toplam 785 MW'a çıkaracak Hibrit GES projeleri yatırımlarımızın; Şirketimiz öngörülebilir nakit akışına dayalı risk yönetimi politikası ile uyumlu olarak nakit akışlarımıza gelecekte pozitif katkı sağlaması beklenmekte olup, söz konusu yatırımların 2025 yılında Şirketimizin ciro ve faaliyet karına katkı sağlaması öngörülmektedir"
 
 
 
 


Akfen Yenilenebilir Enerji Hibrit GES  Projeleri İçin Asunim Yenilenebilir Enerji  İle  Sözleşmeler İmzaladı
Linkedin


Nordex

hakan plastik
ICCI

nükleer

Su Kayıp Kaçak Fuarı
Electric Fuarı

hydropower

EIF Konferansı