COP28'de, 118 Ülke Küresel Yenilenebilir Enerji Kapasitesini 3 Kat Artırma Taahhüdü İmzaladı

COP28'de, 118 Ülke Küresel Yenilenebilir Enerji Kapasitesini 3 Kat Artırma Taahhüdü İmzaladı

Dergi: 1666       Kategori: İş Dünyası       Yayınlanma Tarihi: 02/12/2023      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


COP28'de, 118 Ülke Küresel Yenilenebilir Enerji Kapasitesini 3 Kat Artırma Taahhüdü İmzaladı


Dünyanın en büyük iklim zirvesi olan COP28  resmi olarak Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde 70.000'den fazla delegenin katılımı ile yapılıyor.  

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında Küresel Karbonsuzlaşmayı Hızlandırma girişimi açıklandı.

Bu kapsamda 118 ülke  küresel yenilenebilir enerji kapasitesini 2030 itibarıyla üç katına ve enerji verimliliğindeki ilerleme hızını iki katına çıkarmayı taahhüt etti.

Küresel yenilenebilir enerji kapasitesinin üç katına çıkarılması 2022'deki mevcut 3,4 teravat seviyesinden 2030'da 11 teravata yükselmesi anlamına geliyor. Söz konusu iki hedef, Uluslararası Enerji Ajansı'nın COP28 öncesinde zirvenin başarıya ulaşması için açıkladığı beş önemli adımdan ikisi arasında yer alıyor.

Söz konusu taahhüdü imzalayan ülkeler arasında Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, Brezilya, Japonya, İngiltere, Meksika, Polonya, Almanya, Avustralya, Kanada, Danimarka, Fransa, Kenya, Hollanda, Nijerya, İspanya,  Japonya,  Şili ve Barbados  bulunurken, Türkiye, Çin, Hindistan ve Güney Afrika'nın henüz taahhüdü imzalamadığı öğrenildi.

Girişim kapsamında küresel petrol üretiminin yüzde 40'ından fazlasını temsil eden 50 şirket tarafından Petrol ve Gaz Karbonsuzlaştırma Sözleşmesi de (OGDC) imzaladı. Ayrıca metan emisyonlarını azaltım projeleri için bir milyar dolarlık finansmanın sağlanması taahhüdünde bulunuldu.

COP28 Başkanı Sultan Ahmed Al Jaber, girişimi açıkladığı toplantıda, küresel yenilenebilir enerji kapasitesini üç katına ve enerji verimliliğindeki ilerleme hızını iki katına çıkarma taahhüdünü daha fazla ülkenin imzalaması için çağrıda bulundu.

 

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7136795281060245504

 COP28'de, 118 Ülke Küresel Yenilenebilir  Enerji Kapasitesini 3 Kat Artırma Taahhüdü İmzaladı
Yatırımlar


nordez

hakan plastik
Emta Elektrik

nükleer

Arfen
ICCI

Electric Fuarı

Solarex

hydropower