Eczacıbaşı'nın bu yıl yapacağı 250 milyon euroluk yatırımın önemli bir kısmı olan VitrA Karo tesisi açıldı

Eczacıbaşı'nın bu yıl yapacağı 250 milyon euroluk yatırımın önemli bir kısmı olan VitrA Karo tesisi açıldı

Dergi: 1587       Kategori: İş Dünyası       Yayınlanma Tarihi: 13/05/2022      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


Eczacıbaşı'nın bu yıl yapacağı 250 milyon euroluk yatırımın önemli bir kısmı olan VitrA Karo tesisi açıldı


Eczacıbaşı Topluluğu'nun bu yıl yapmayı planladığı 250 milyon euroluk yatırımın önemli bir kısmını oluşturan yeni VitrA Karo tesis  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in katılımıyla açıldı.

VitrA Karo'nun Bilecik Bozüyük'teki üretim kampüsünde hayata geçirilen yeni tesisin açılışında konuşan Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, kentin tarımı ve sanayisiyle her geçen gün büyüdüğünü ve ilerlediğini kaydederek, ilde yer alan 7 organize sanayi bölgesindeki 118 işletmede 10 bin 500'e yakın kişinin istihdam edildiğini söyledi. Bilecik sanayisinin geçen yıl 116 milyon dolar, 2022'nin ilk 4 ayında ise 50 milyon dolarlık ihracat hacmine ulaştığını dile getiren Kızılkaya, VirtA Karo'nun kentin ekonomisine önemli katkılar sunacağını bildirdi.

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı da topluluğun 80. yılında küresel rekabet gücünü artırmak amacıyla her alanda inanç ve istikrarla yatırıma devam ettiklerini belirterek şunları söyledi:

'Topluluğumuz bugün 46 kuruluşu ve 39 üretim tesisiyle 120'den fazla uluslararası pazarda faaliyet gösteriyor. 80 yıldır süren bu yolculukta, önce Türkiye'nin sanayileşme hikayesinin önemli bir parçası olduk, ardından yarattığımız markalarla Türkiye'nin sınırlarını aşarak, bugün 3 kıtada üretim yapan, 12 bin arkadaşımızın hayat verdiği uluslararası bir oyuncuya dönüştük. Küresel rekabette gücümüzü artırmak üzere faaliyet gösterdiğimiz her alanda yatırımlarımızı sürdürüyoruz.'

2022'de 250 milyon euronun üzerinde yatırım planladıklarını kaydederek, bu yatırımlar arasında bulunan VitrA Karo'nun yeni işletmesinin bugün devreye alındığını belirten Bülent Eczacıbaşı, kısa bir süre içerisinde de seramik sağlık gereçleri üretimi için yine Bozüyük'te beşinci işletmenin yatırımının tamamlanacağını kaydederek, yapı ürünlerinin, topluluğun en büyük faaliyet alanını oluşturduğunu anlattı.

Türkiye'nin toplam seramik sağlık gereçleri ihracatının yüzde 50'sinden fazlasını gerçekleştirdiklerini, AB ülkelerine yapılan ihracatta karo ürünleriyle birinci sırada bulunduklarını aktaran Eczacıbaşı, 'Banyoda kullanılan tüm ürünleri tasarlama yetkinliğine sahibiz. Karo ürünlerimizle bu yetkinliği banyo dışındaki alanlara da taşıyoruz. VitrA Karo'da devreye aldığımız yeni tesisimizle kapasitemizi bir adım öteye taşıyoruz.' dedi.

Eczacıbaşı Topluluğu Üst Yöneticisi (CEO) Atalay Gümrah ise Türkiye seramik sektörünün gerek karo seramikte gerek seramik sağlık gereçlerinde dünya ve Avrupa'nın önde gelenleri arasında yer aldığını belirterek şunları söyledi.

'Toplam büyüklüğü 16 milyar metrekare olan dünya karo seramik pazarında; Türkiye kapasite ve gücüyle bugün dünyada 7'nci sıraya, Avrupa'da ise ilk 3'e yükselmiştir. Dünya seramik karo ticaretinin de yüzde 4,8'i Türk seramik sektörü tarafından yapılmaktadır. Ayrıca, seramik sektörümüzün kıymetli diğer iki özelliği ise yerli katma değerin yüzde 80'in üzerinde olması ve tarihten gelen seramik üretme yetkinliğimiz.'

Gümrah, Türkiye'nin seramik üretiminde tüm dünyada söz sahibi olacak seviyelere ilerlediğini kaydederek, 'Seramik sektörünün arzu edilen hızda gelişmesi için önemli girdilerimizden olan doğal kaynakların sürekliliğinin sağlanması, enerji kaynaklarının güvence altına alınması, lojistik alt yapılarının güçlendirilmesi, Yeşil Mutabakat ile ilgili yol haritasının hızlıca yapılanması önem taşımaktadır.' dedi.

 

VitrA Karo Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Pehlivan da uzun süredir hayal ettikleri yatırımı hayata geçirdiklerini belirterek, yeni tesisle birlikte büyük ebatlı porselen karo üretim yetkinliklerini ve kapasitelerini artırdıklarını belirterek şunları  söyledi.

"Yatırım sonucu çıkacak ürünler, doğal taş ve mermer gibi malzemelerin yüzey hissini veren, tasarımlarımızı daha gerçek bir şekilde hayata geçirecek dijital teknik uygulamaları da birleştirdiğimiz ürünler olacak. Tasarım iddiamız daha da artacak.

Ayrıca israf dediğimiz üretim atığının önüne geçiyoruz. Dijital sensörlerle sağladığımız data akışıyla yapay zeka algoritmalarını kullanarak, üretim hatası ile çıkan ürünleri en aza indiriyoruz. 2017'de yüzde 8 ortalama üretim atığını önce yüzde 4,5 seviyesine çektik. Eczacıbaşı Topluluğu'nun yapay zeka ve data veri analizi yapan birimi ile iş birliği yaparak geliştirdiğimiz çözümler sayesinde yüzde 4,5 olan ıskarta oranını en son yüzde 3,5'e indirmeyi başardık. Bu oranı daha da aşağı çekmek için çalışıyoruz"

Konuşmaların ardından fabrikanın açılış kurdelesi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Bilecik Valisi Kızılkaya, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve diğer yetkililer tarafından kesildi.

VitrA Karo'nun Bozüyük kampüsündeki üretim kapasitesi, yeni tesis yatırımıyla birlikte 22 milyon metrekareden 25,5 milyon metrekareye çıkarken, yurt dışındaki yatırımlarımla birlikte toplam kapasitesi de 30 milyon metrekareye ulaştı. Yatırımla birlikte kampüsteki toplam istihdam 83 artarak 1.080'e ulaştı.

 

VitrA Karo, yeni tesisiyle sürdürülebilirliğe de katkı sağlayacak.

 VitrA Karo'nun Bozüyük kampüsünde yeni tesisle birlikte yenileme, verimlilik ve modernizasyon yatırımları da bulunuyor. Bazı fırınlarda verimliliği artırmak için kendi inovatif süreçleri çerçevesinde ortalama yüzde 4 enerji verimliliği sağlandı. Kampüste kurulan ilk 2 fırın üretim sürecinden kaldırılacak ve alt yapıları yenilenerek en verimli teknolojiyle yeniden kullanıma alınacak, böylelikle sürdürülebilirlik faaliyetleri ivme kazanacak. Karbon ayak izini azaltmak için yeşil enerjiye ağırlık veren ve yeni tesisin çatısına güneş enerjisi kurmak için lisans iznini alan VitrA Karo, sonbaharda tamamlayacağı yatırımla kullandığı elektrik enerjisinin yüzde 7'sini yeşil enerjiye çevirecek.

 

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6930885834866843648

 Eczacıbaşı'nın bu yıl yapacağı 250 milyon euroluk yatırımın önemli bir kısmı olan VitrA Karo tesisi açıldı
abb


Topkapı
pfifner
Akkuyu