HSA Enerji’den Daha Verimli N-Type Topcon Güneş Paneli Yatırımı

HSA Enerji’den Daha Verimli N-Type Topcon Güneş Paneli Yatırımı

Dergi: 1677       Kategori: İş Dünyası       Yayınlanma Tarihi: 15/02/2024      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


HSA Enerji’den Daha Verimli N-Type Topcon Güneş Paneli Yatırımı


HSA Enerji, güneş enerjisi sektöründe önemli bir adım atarak yeni ürünü olan 575W gücündeki N-Type TOPCon Mavi Çam Güneş Panelleri’ni tanıttı.

HSA Enerji Pazarlama Yöneticisi Ecem Yakın “N-Type TOPCon Mavi Çam Güneş Panelleri, yüksek çıkış gücü ve ayrışan özellikleri ile global pazarda önemli bir rekabet avantajı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

 

1 GW/Yıl üretim kapasitesi bulunan tesislerinde gerçekleştireceği üretimle birlikte, güneş paneli sektöründe öncü olma niteliği taşıyan bu ürünle sektöre yüksek performans ve global kalitede ürünler sunmaya devam edeceğini kanıtladı.

İlk Çeyrekte Fabrikada Üretim Başlıyor

HSA Enerji, 2022 yılının sonunda aynı kampüsteki ikinci üretim tesisini de devreye alarak 2023 yılına 1 GW/Yıl üretim kapasitesi ile başlamıştı. 14 aylık bir süreçte kapasitesini 4 katına çıkaran HSA Enerji, 2024 yılının ilk çeyreğinde tam otomasyon tesislerinde makine değişikliklerini tamamlayarak Cam-Cam N-Type TOPCon güneş panellerinin üretimine başlayacak. Bu tarih itibariyle, güneş enerjisi santrallerdeki yüksek verimli çözümlere olan talebin karşılanması için önemli bir adım atılacak.

575W N-Type TOPCon ile Daha Yüksek Verim

HSA Enerji Pazarlama Yöneticisi Ecem Yakın, panelin verimlilik farklılıklarıyla ilgili şunları söyledi: “Üretimi 575W ile başlayıp önümüzdeki dönemlerde 590W’a ulaşacak olan Cam-Cam N-Type TOPCon Mavi Çam Güneş Panelleri, %22,8’e ulaşan yüksek panel verimliliği sunuyor. 16BB TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact) hücreler yüksek elektron yakalama kapasitesi sayesinde daha az ışınımda daha iyi performans göstererek %24,7 hücre verimi sağlıyor. Bu paneller, ilk yıl daha düşük LID etkisi sağlamakta ve %0,4 yıllık degradasyon oranıyla 30 yıl sonunda %87,4 verimlilikte çalışmayı garanti etmekte ve uzun vadeli performans sağlamaktadır."

Teknoloji Öncüsü ve Yüksek Verimli Çözümler

HSA Enerji, N-Type TOPCon Mavi Çam Güneş Panelleri ile nakliye konusunda 1 tırda %21 daha fazla güçte panel sevkiyatı yapılmasına olanak sağlayarak yatırımlar için daha düşük BOS (Balance of System) maliyeti ve LCOE (Levelized Cost of Electricity) avantajları sunuyor. Ayrıca, panelin cam arka yüzeyi sayesinde güneş panellerinin nemden kaynaklanan zararlardan korunması, daha kararlı ve daha uzun ömürlü bir performans sergilemesi sağlanıyor.

"N-Type TOPCon Panelleri ve Son Teknoloji Üretim: HSA Enerji’nin Öncülüğünde Sektörde Büyük Adımlar”

Ecem Yakın, yeni N-Type TOPCon güneş panelleri’nin Pazar beklentileri için şunları söyledi: “N-Type TOPCon Mavi Çam Güneş Panelleri, yüksek çıkış gücü ve ayrışan özellikleri ile global pazarda önemli bir rekabet avantajı sağlayacak. Bifaciality (arkadan yansıyan ışığın enerjiye dönüş oranı) oranındaki artış, düşük sıcaklık katsayısı ve cam arka yüzeyi ile iyileştirilmiş dayanıklılık ürünün gelecekteki talep ve büyüme oranını artırarak HSA Enerji’nin güneş paneli üretimindeki öncülüğünü ve kararlılığını vurgulayacak.” Dedi.

N-Type TOPCon Çok Hızlı Gelişen Bir Teknoloji

Ek olarak, N-type hücre teknolojilerindeki çeşitlenmenin sektördeki büyümeyi hızlandırdığını belirten Yakın, şu noktalara değindi: “Önceki hücre teknolojisi geçişleri yalnızca birkaç yıl içinde gerçekleşti. TOPCon hücre kapasitesi global pazarda, 2022’den itibaren hızlı bir şekilde artarak toplam N-Type hücre kapasitesinin %74’üne ulaşacak.”

Sektörel raporlara atıfta bulunarak, 2019 yılında piyasaya sürülen PERC hücrelerin 2025 itibariyle ivme kaybedeceğini, ancak TOPCon hücrelerin 2030 yılına kadar ivme kazanarak pazardaki yerini koruyacağını ekledi. Ayrıca, önde gelen P-type üreticilerin çoğunun PERC hatlarını yükseltmesiyle birlikte TOPCon’un ana akım bir teknoloji olma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Bu bağlamda da PERC güneş panellerinin Pazar payını azaltmasının beklendiğini vurguladı.

Ecem Yakın, TOPCon teknolojisinin avantajlarına dikkat çekerek, “TOPCon, mevcut PERC hatlarını yükseltmek için nispeten kolay ve düşük maliyetli bir seçenek sunan çok hızlı gelişen bir teknolojidir. 2025’e kadar yeni kapasite ilavelerinde lider konumda olan TOPCon hücreler, küçük bir fiyat farkına rağmen yaklaşık %5 daha iyi LCOE sunmaktadır. 2022’de toplam güneş paneli sevkiyatının %6’sını oluşturan TOPCon güneş panellerin Pazar payının 2024’te %60’ın da üzerine ulaşması bekleniyor” dedi.

Güncel Teknoloji ve Yatırımlarla Öne Çıkan HSA Enerji

HSA Enerji, 2021 yılında dönemin yeni teknolojisi olan 11BB MonoPERC güneş panellerinin ilk seri üretimine başlayan HSA Enerji, Cam-Cam N-Type TOPCon Mavi Çam Güneş Panellerinde sunduğu yüksek verimlilik avantajıyla birlikte güneş paneli teknolojilerindeki öncülüğünü sürdürmeye devam edecek.

 

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7163781326607708160

 

 HSA Enerji’den Daha Verimli N-Type Topcon Güneş Paneli Yatırımı
Linkedin


Nordex

hakan plastik
ICCI

nükleer

Su Kayıp Kaçak Fuarı
Electric Fuarı

hydropower

EIF Konferansı