Malezya'da Kuala Linggi Limanı Projesi İçin Türk Liman İnşa ve İşletme Şirketleri de Davet Edildi

Malezya'da Kuala Linggi Limanı Projesi İçin Türk Liman İnşa ve İşletme Şirketleri de Davet Edildi

Dergi: 1684       Kategori: İş Dünyası       Yayınlanma Tarihi: 03/04/2024      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


Malezya'da Kuala Linggi Limanı Projesi İçin Türk Liman İnşa ve İşletme Şirketleri de Davet Edildi


Uluslararası Kuala Linggi Limanı (KLIP) İcra Kurulu Başkanı ve ekibi  Melakka Boğazı’nda hayata geçirmeyi planladığı 620 hektarlık "Ada Liman Projesi"nin gerçekleştirilmesi için ayrıntılı bilgi paylaşırken, Türk liman inşa ve işletme şirketlerini de davet etti.

Yatırımlar Dergisi'nin aldığı bilgiye göre, Türk firmalarının da ilgilenmesi beklenen söz konusu proje için geçtiğimiz günlerde yapılan toplantıda öne çıkan hususlar şöyle belirlendi:

 

  • Uzak Doğu’ya gerçekleşen uluslararası ticaretin 2/3’ü Melakka Boğazı’ndan geçmekte olup, KLIP 18 yıllık tecrübesiyle Melakka Boğazı’nda önemli bir aktördür.

 

  • KLIP, halihazırda Melakka Boğazı’nda liman inşa etme konusunda gerekli izin ve yetkilendirmeleri almıştır.

 

  • Projenin fizibilitesi için 90 milyon Ringit (yaklaşık19 milyon Dolar) harcanmış olup, proje bütün bileşenleriyle tamamlandığında toplam maliyetin 100 milyar ringit ( yaklaşık 22 milyar dolar) olacağı tahmin edilmektedir.

 

  • İlk etapta açılan arazi ıslahı ve zemin yükseltme işin ihalesine 12 uluslararası firma teklif vermiş olup, işi China Harbour adındaki bir Çin firması almıştır. Söz konusu iş, 1,39 milyar ringit (yaklaşık 300 milyon dolar) tutarındadır. İşin, 2024 yılının ikinci çeyreğinde başlaması ve 30-42 ay sürmesi beklenmektedir.

 

  • Limanlarının doğal yapılarının derin olması nedeniyle büyük gemileri de içerecek 20 binin üzerinde gemiye hizmet sunabileceklerdir.

 

  • Proje kapsamında, yakıt tankı çiftliği, tersane, kargo iskelesi ve gemi fabrikasyon tesisi olmak üzere 4 ana bileşenin yer alması planlanmaktadır.  

 

  • ‘Ada liman projesi’ ile temelde petrol ve doğalgaz taşımacılığına ev sahipliği yapacak endüstriyel liman inşa edilmesi planlanmaktadır.

 

Uluslararası Kuala Linggi Limanı (KLIP) ile ilgili ayrıntılı bilgiye bu linkten ulaşılabilir

 

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7181301482023960578

 Malezya'da Kuala Linggi Limanı   Projesi İçin Türk Liman İnşa ve İşletme Şirketleri de Davet Edildi
Linkedin


Nordex

hakan plastik
ICCI

nükleer

Su Kayıp Kaçak Fuarı
Electric Fuarı

hydropower

EIF Konferansı