Renault ile OYAK Türkiye'de 400 Milyon Euroluk Yatırım Yapacak

Renault ile OYAK Türkiye'de 400 Milyon Euroluk Yatırım Yapacak

Dergi: 1667       Kategori: İş Dünyası       Yayınlanma Tarihi: 08/12/2023      
  Geri Git       Sayfayı Yazdır            


Renault ile OYAK Türkiye'de 400 Milyon Euroluk Yatırım Yapacak


Türkiye’de yeni model ve motor üretimine başlanması planlanıyor

 

2027 yılına yönelik orta vadeli planlarını paylaşan  Fransız Renault Group, OYAK ile birlikte 400 milyon euronun üzerinde yatırım yaparak  Türkiye’de yeni model ve motor üretimine başlamayı planlıyor.

Renault Global CEO'su Fabrice Cambolive, Renault Group Türkiye CEO'su Jan Ptacek, MAiS AŞ CEO'su Dr. Berk Çağdas ve Renault Group Endüstri ve Kalite Direktörü Thierry Charvet'nin katılımıyla Mandarin Oriental Bosphorus'ta 'Renault Uluslararası 2027 Oyun Planı' başlıklı bir basın toplantısı düzenlendi.

Buna göre, Bursa Oyak Renault fabrikasında 2027 yılına kadar 4 yeni Renault modeli üretilecek. Bu modellerden üçü, B ve C SUV segmentindeki müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış SUV modeller olacak. SUV ailesinin ilki olan Yeni Renault Duster, hibrit motor seçeneğiyle 2024 yılının ikinci yarısında Türkiye'de satışa sunulacak.​​​​​​​

Marka, 2027 yılına kadar Türkiye'deki satışlarının üçte birinin elektrikli veya hibrit olmasını hedefliyor. Türkiye için büyük önem taşıyan bu iddialı planı hayata geçirmek amacıyla Renault Group, OYAK ile birlikte 400 milyon euronun üzerinde yatırım yaparak Oyak-Renault ortak girişimiyle Türkiye'de yeni model ve motor üretimine başlamayı planlıyor.

Renault, güçlü ve modern ürün gamını dünyaya paralel şekilde Türkiye’de de konumlandırarak, kullanıcıları yeni modellerle buluşturacak. Renault, bu yeni stratejik hamleyle, Türkiye otomotiv pazarındaki iddiasını pekiştirmeyi hedefliyor.

2027 yılına kadar, Renault'nun ürün gamında hibrit ve elektrikli araç satışlarında önemli bir artış yaşanacak ve Türkiye’de pazarın dönüşümüne katkı sağlanacak. Türkiye'de 2025 yılına kadar yeni nesil hibrit bir motor da yerelleştirilecek. Her yeni yerelleştirilmiş modelde bir hibrit motor seçeneği de sunulacak. 2027 yılında Türkiye'deki elektrikli araç satışlarının, toplam Renault satışlarının üçte birine ulaşması hedefleniyor.

Renault Group, 2026 yılına kadar OYAK Renault fabrikasında yeni bir modüler platformu da hayata geçirmeye odaklanıyor. Bu esnek ve yüksek verimli platform, çok çeşitli güç aktarma organları teknolojileriyle uyumlu olacak.

Renault Markası (CEO) Üst Yöneticisi Fabrice Cambolive, toplantıda yaptığı konuşmada, Renault'nun güçlü ve güvenilir ortağı OYAK ile birlikte 54 yıldır Türkiye'de faaliyet gösterdiğini ve Renault ve OYAK'ın birlikte 7,5 milyondan fazla otomobil ürettiğini  belirterek Türkiye'deki her 7 otomobilden birinin Renault logosu taşıdığını, Cambolive, 'Uluslararası 2027 Oyun Planı” için Türkiye'nin en önemli merkezlerden biri olarak büyük rol üstlendiğini vurguladı.

Renault Group Türkiye CEO’su Jan Ptacek ise Türkiye'de yerel üretimin, pazar liderliğinin anahtarı olduğunu belirterek, 2027'den önce 4 yeni Renault modelini, Bursa Oyak Renault Fabrikası'nda yerlileştirmeyi planladıklarını duyurmaktan mutluluk duyduğunu belirterek şunları söyledi: "Bu yeni otomobillerden biri Renault Duster olmak üzere 3 adet SUV olacak. Renault olarak bu yeni ürünlerle Türkiye'de B ve C SUV segmentlerinde müşteri ihtiyaçlarını karşılayan bir ürün yelpazesi sunarak liderliğimizi daha da pekiştireceğiz."

MAİS AŞ CEO’su Berk Çağdaş da Türkiye'deki otomotiv pazarında lider olma taahhütlerini çeşitli, yerel üretim ve elektrikli araçlar sunarak teyit ettiklerini belirterek şu değerlendirmelerde bulundu: 'Yeni ürün yelpazesi ve SUV modellere odaklanma, işimize ve Renault markasının başarısına eşi benzeri görülmemiş bir ivme kazandıracak. OYAK ve Renault‘nun güçlü ortaklığının hem ülke ihracatına sağlayacağı katkı hem de iç pazarı destekleyecek bu stratejisi, tüm sektörümüz adına umut verici bir adım. En büyük destekçimiz OYAK’a ve çok değerli Renault üst yönetimine her zaman bize verdikleri sonsuz destek adına bir kez daha teşekkür ediyorum.'

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7138785904730566656

 Renault ile OYAK Türkiye'de 400 Milyon Euroluk Yatırım Yapacak
Yatırımlar


nordez

hakan plastik
Emta Elektrik

nükleer

Arfen
ICCI

Electric Fuarı

Solarex

hydropower